Open'er Festival - 30.06.2011 - 04.07.2011 Gdynia
Open'er Festival
4,9 /7
Miejsce imprezy

Lotnisko Kosakowo

Gdynia

Impreze dodał
2756
Odwiedzin
4,9
Ocena
7
Głosów
Heineken Open'er Festival to wydarzenie muzyczne, które na stałe wpisało się w europejski kalendarz najważniejszych letnich festiwali. To miejsce wyjątkowe na mapie Polski, w którym króluje najlepsza międzynarodowa oraz polska muzyka i spotykają się jej fani z 30 krajów.

Na początku lipca na polskim wybrzeżu trudno jest nie zauważyć osób z charakterystyczną, zieloną opaską open’erową. Dla wielu nie jest ona jedynie wstępem na koncert ulubionego wykonawcy muzycznego, ale symbolem. Wokół Heineken Open'er Festival powstaje niepowtarzalna atmosfera oraz naturalna potrzeba bycia na nim co roku. Akredytowani fotografowie równie często, co artystów, chcą fotografować publiczność, trendy w modzie: fryzury, ubrania i przebrania, a dziennikarze wypytują o cele w życiu, pomysły na siebie. Fani muzyki przyjeżdżają, bo trudno przegapić to czterodniowe już święto.

Corocznie czeka na festiwalowiczów większa dawka muzyki. Pierwsza edycja festiwalu miała miejsce w Warszawie w 2002. Już wtedy na jednej przestrzeni znajdowały się dwie sceny. Gwiazdą byli The Chemical Brothers. W 2003 festiwal przeniósł się do Gdyni. Na Skwerze Kościuszki fani muzyki mogli usłyszeć między innymi koncerty Cassius, Kosheen, Layo & Bushwacka!

Festiwal z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. W 2004 roku zadecydowano się na wydłużenie czasu jego trwania. Miłośnicy muzyki mogli bawić się przez dwa dni przy koncertach takich sław jak Cypress Hill, Pink, Goldfrapp czy Massive Attack. Skwer Kościuszki w Gdyni, gdzie tym razem odbywał się Heineken Open’er Festival, zapełnił się wówczas po brzegi, a przebywający tam ludzie stworzyli niezapomniany klimat.

W 2005 roku organizatorom udało się ściągnąć niewątpliwie największe postaci światowej sceny muzycznej. Dla 25 tysięcy festiwalowiczów zagrali Snoop Dogg, Faithless, Fatboy Slim, Lauryn Hill, The Music, The White Stripes, Underworld. Już pierwszego dnia wszystkie bilety na festiwal zostały wysprzedane. Liczba przybyłych na koncert ludzi po raz kolejny przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów i w 2006 miała miejsce przełomowa zmiana - po raz pierwszy Heineken Open'er Festival odbył się w Gdyni na lotnisku Babie Doły (Kosakowo). Po raz kolejny organizatorzy wydłużyli festiwal o jeden dzień, więc w sprzedaży znalazły się bilety trzydniowe na cały festiwal oraz jednodniowe. Dla uczestników zorganizowano pole namiotowe. Jak co roku do Gdyni przyjechały największe gwiazdy muzyki. Pierwszego dnia na dużej scenie festiwalowicze mogli usłyszeć koncerty Placebo, Manu Chao, Pharella Williamsa, Fisza i Emade. Drugiego dnia zagrali: Skin, Franz Ferdinand, Sigur Rós, Scissor Sisters, Myslovitz. Trzeci dzień festiwalu również obfitował w rewelacyjne muzyczne doznania. 30 tysięcy festiwalowiczów obejrzało wtedy koncerty The Streets, Kanye Westa, Basement Jaxx, Rogera Sancheza i Abra dAba.
W 2007 roku po raz drugi festiwal odbył się na Babich Dołach i trwał 3 dni. Imponujący program obejmował koncerty Sonic Youth, The Roots, Laurent Garnier, The Car Is on Fire pierwszego dnia; Groove Armada, Beastie Boys, Muse, O.S.T.R drugiego dnia oraz Bloc Party, Björk, LCD Soundsystem, Indios Bravos ostatniego dnia festiwalu.

W 2008 powstało aż siedem scen: Scena Główna, Tent Stage, World Stage, Young Talents Stage, Alter Space oraz dwie sceny elektroniczne. Klimat tego wydarzenia próbowała uchwycić TVP2, a także pozostali patroni medialni: Trójka, Gazeta Wyborcza, Onet, MTV, Cinema City oraz blisko 400 mediów z Polski i ze świata. Dla 50 tysięcznej publiczności wystąpili: Massive Attack, The Chemical Brothers, Jay-Z, Interpol, The Raconteurs, Erykah Badu, Roisin Murphy, Editors, Sex Pistols, Goldfrapp, The Cribs, CocoRosie, Gentleman And The Far East Band, Fischerspooner, DJ Vadim Live feat. Yarah Bravo, Fujiya & Miyagi, Martina Topley Bird oraz DeVotchKa.

W 2009 roku stworzyliśmy odrębną przestrzeń festiwalową "Alter Space", która zgromadziła w jednym miejscu dotychczasowe oraz nowe pomysły i pozamuzyczne aktywności artystyczne. Na 75 hektarach lotniska na Babich Dołach po raz ósmy odbył się festiwal, który pod względem rozmachu i poziomu artystycznego nie ma równych w Polsce - należy też do ścisłej europejskiej czołówki takich imprez. Festiwal po raz pierwszy w historii trwał 4 dni. Każdy dzień wypełniony był potężną dawką muzyki oraz wieloma aktywnościami pozamuzycznymi. W ciągu czterech dni na Babich Dołach bawiło się ponad 70 tysięcy festiwalowiczów. 500 dziennikarzy pracowało próbując uchwycić jego klimat, 16,5 tysiąca osób zamieszkało na polu namiotowym.

Na festiwalu zagrali: Kings of Leon, Arctic Monkeys, Placebo, The Prodigy, Faith No More, Moby, Duffy, Lily Allen, Basement Jaxx, Q-Tip, Madness, The Kooks, Pendulum, Gosip, The Ting Tings, White Lies, Santigold, Crystal Castles, M83, Gossip, Emiliana Torrini, Peter Bjorn & John, Buraka Som Sistema, Jazzanova, Hjaltalín, Speed Caravan, Priscilla Ahn. Polską scenę muzyczną reprezentowali: Maria Peszek, O.S.T.R, Renton, Izrael, Kapela ze Wsi Warszawa, The Car Is On Fire, Łąki Łan, Village Kollektiv, Pati Yang, Gaba Kulka, Sofa, The Black Tapes, Kumka Olik, Kamp!, Skinny Patrini, Contemporary Noise Sextet, Kormorany, Szelest Spadających Papierków, Lady Aarp, 100nka, Betty Be, Old Time Radio, Paristetris, Wiolonczele z miasta, Dagadana, Mass Kotki, Wariacje.pl, Grabek, Kakofonikt, Gadająca Tykwa, Iowa Super Soccer, Furia Futrzaków, Kawałek Kulki, Twilite, Superxiu, The Calog, Jazzus, Plug and Play, Enchantia, The October Leaves, Letko oraz Pchełki.
Od 2006 roku na festiwalu działa Strefa NGO, specjalna płaszczyzna, na której mogą prezentować się wybrane organizacje pozarządowe. Do tej pory pojawiły się 44 organizacje.

Cały Festiwal jest nie tylko wielkim świętem muzyki, ale również otwartości na potrzeby innych ludzi. Heineken Open’er Festiwal zawsze jest przyjazny także osobom niepełnosprawnym. Podobnie jak w poprzednich edycjach, w tym roku także powstał specjalny sektor dla osób niepełnosprawnych.
W tym roku, od 1 do 4 lipca po raz dziewiąty Open'er otworzy swoje bramy dla festiwalowiczów z całego świata poszukujących najlepszych muzycznych wrażeń tego lata.
Na początku 2010 roku, podczas uroczystej ceremonii rozdania nagród European Festival Awards w Groningen, Heineken Open'er Festival wygrał nagrodę w kategorii Najlepszy Duży Festiwal (Best Major Festival), zwyciężając z tak uznanymi i poważanymi gigantami jak Glastonbury, Rock Werchter, czy Roskilde. To najważniejsze i najbardziej prestiżowe nagrody dla festiwali w Europie.
Komentarze

Nie wiadomo jeszcze nic o Line-up'ie ? :D

Dodano: 15:30 02.12.2010 zgłoś nadużycie

Już dziś, 02.12 w Programie Alternatywnym w radiowej Trójce, Mikołaj Ziółkowski opowie o przygotowaniach do 10-tej edycji festiwalu.

Dodano: 15:43 02.12.2010 zgłoś nadużycie

Warto posłuchać ;)

Dodano: 16:43 02.12.2010 zgłoś nadużycie

Powiem szczerze LU nie powala. No ale open'er to open'er, zapewne i tak będzie nieźle. Martwa mysz na open'erze ciekawa koncepcja ;)

Dodano: 11:16 19.06.2011 zgłoś nadużycie

wydaje mi sie ze LU 2010 bylo lepsze

Dodano: 10:20 26.06.2011 zgłoś nadużycie