Boogie Brain - 23.07.2010 Szczecin
Boogie Brain
5,0 /5
Spotkanie muzycznych kultur wywodzących się z wielkich, opiniotwórczych aglomeracji, gdzie dźwięk wciąż nieskrępowanie rozwija się, ewoluuje i zajmuje coraz to nowe przestrzenie – to idea przyświecająca kolejnej edycji festiwalu „Boogie Brain”. W sercu industrii, na trzech scenach rozstawionych na śródmiejskiej wyspie w centrum Szczecina - Łasztowni - zabrzmią dźwięki z Wielkiej Brytanii i Berlina skonfrontowane z polskimi artystami tworzącymi ambitną elektronikę na scenie firmowanej przez ogólnopolski magazyn muzyczny „Laif”. Czwartą scenę przywiezie z sobą Red Bull Tourbus. Dominować na niej będą ambitne, eklektyczne dźwięki (od rocka, poprzez reggae i jazz, po sam hip-hop).

Festiwal potrwa trzy dni. Pierwszy (czwartek) odbędzie się pod znakiem filmów, podobnie jak w przyszłym roku, wyświetlanych na Zamku Książąt Pomorskich. Tegoroczny przegląd spotkał się z ogromnym uznaniem Szczecinian, przyszłoroczny będzie jeszcze bogatszy.


Festiwalowe Kino Muzyczne(czwartek, 22.07.2010)

Festiwalowe Kino Muzyczne ma na celu zbliżyć odbiorców do ambitnej, wielogatunkowej i wyjątkowo różnorodnej kultury muzycznej całego świata wykorzystując magię ekranu. Poprzez dobór repertuaru projekt zamierza również wspierać rozwój twórczości niezależnej młodych twórców. Od godziny 17 do północy prezentowane będą krótkie formy filmowe oraz filmy długometrażowe. Do 21 projekcje odbywać się będą w kameralnym kinie „Zamek”, po 21 pokazy przeniosą się w plener, a mianowicie na duży dziedziniec Zamku Książąt Pomorskich. Możliwości techniczne pozwolą na wytworzenie atmosfery łączącej zalety kina jak i nietuzinkowej imprezy muzycznej.


Laif Stage (piątek, 23.07.2010)

Pierwszym ogniwem festiwalu będzie scena sygnowana logo magazynu muzycznego „Laif” – jedynego, obecnie na polskim rynku wydawniczym, periodyku zajmującego się wyłącznie nowoczesną muzyką we wszystkich jej odmianach. Pismo od początku wspiera festiwal „Boogie Brain” uznając go za jeden z filarów krajowych festiwali obok takich „graczy” jak trójmiejski Open’er, czy płocki Audioriver. Na scenie „Laif” zagrają: eksportowa gwiazda polskiego techno Jacek Sienkiewicz, badający okolice minimal techno Pol_On, Max Skiba z unikalną formułą elektro disco i cyfrowego funku, krakowskie basowe duo Supra1 zrzeszone w nowojorskiej wytwórni Trouble & Bass oraz Catz'n'Dogz - duet producencko-didżejski wcześniej znany pod nazwą 3 Channels, który swoje produkcje wydaje w najlepszych zagranicznych wytwórniach muzycznych, zyskując uznanie u czołówki światowych didżejów. Jest on jednym z najbardziej znanych polskich producentów a ze swoimi dj setami zwiedził już prawie cały świat. Gwiazdą piątkowej sceny „Laif” będzie, wywodzącą się z Londynu, Ms Dynamite - piosenkarka, raperka, wokalistka r&b, podwójna laureatka Brit Awards i trzykrotna finalistka MOBO Awards. Kobieta dynamit, swobodnie poruszająca się w pojemnej stylistyce „urban music”.
Program nie jest zamknięty.


Red Bull Tourbus (piątek, 23.07.2010)

Podczas festiwalu zaprezentuje się kilka zespołów w ramach Red Bull Tourbus - nowatorskiego projektu muzycznego, który ma na celu promowanie polskich muzyków. Na mobilnej scenie - będącej jednocześnie dachem przerobionego old-schoolowego autobusu – prezentowane będą koncerty przyszłych i teraźniejszych gwiazd wielogatunkowej muzyki niezależnej. Pojawią się: Łona & The Pimps, Fisz Emade, Paprika Korps, Kristen, My Head Is Dubby i Maria Peszek Klubowo.


Berlin Stage (sobota, 24.07.2010)

Magia Berlina, która przez lata przyciągała doń artystów, wciąż jest obecna w muzyce tworzonej w granicach miasta. Niepokojącej, wieloznacznej, energetycznej, ale jednocześnie radosnej i afirmującej życie poprzez klubowy hedonizm. W ten nurt wpisuje się przede wszystkim Henrik Schwarz, eksperymentujący z elektroniką i jazzem weteran nurtu deep house. Wśród jego najbardziej zagorzałych fanów są muzycy Jazzanovy i Gilles Peterson. Festiwal „Boogie Brain” kolejny raz będzie miał honor zaprezentować po raz pierwszy w Polsce szerszej publiczności artystę tak wielkiego formatu. Sąsiedztwo Berlina sprawiło, że szczecińscy fani dobrej muzyki, przekraczając granicę państw, mogli poznać następną gwiazdę festiwalu Boogie Brain - DJ’a Dixona już blisko dziesięć lat temu. Firmowana wówczas przez niego seria „Off Limits” przyciągała świeżością spojrzenia na dźwięki house inspirowane wielokulturowymi wpływami. Jego dziesięcioletnia kariera to nieustająca praca nad projektami Wahoo, wydawanie w prestiżowej oficynie Sonar Kollektiv oraz kooperacja z Henrikiem Schwarzem i Ame przy „The Grandfather Paradox: A Journey Through 50 Years of Minimalistic Music” - przekrojowej muzycznej podróży mającej na celu ukazanie podobieństw pomiędzy współczesnymi brzmieniami minimal techno i klasycznymi dokonaniami twórców minimalistycznej elektroniki. Następna propozycja to ponadnarodowy i eklektyczny wulkan muzyczny. Jahcoozi to międzynarodowe trio mieszkające i tworzące w Berlinie. W skład grupy wchodzą Mc Sasha Perera, Robert Koch i Oren Gerlicz. Będąc muzyczną i kulturową mieszanką, Jahcoozi proponuje swoją własną wersję elektronicznego pop’u. Styl trio, unikalny i wciąż ewoluujący, jest połączeniem avant-dub-glitch-step’u z elementami pop, przetransponowanym na nowo przez specyficzną estetykę muzyków. Przez lata Jahcoozi współpracowało z wieloma ważnymi przedstawicielami współczesnej muzyki nowoczesnej, m.in. Modeselektor, Asian Dub Foundation, Stereotyp, M Sayiid (Anti-Pop Consortium), Buraka Sound Sistema, MC Soom-T, Missill, RQM, Lexie Lee, Ata & Sasse, Cassy, Luomo, Siriusmo, Lethal B, Kano, JME, Skepta, New Flesh, Infinite Livez, Alhaca Soundsystem, Puppetmastaz, Hannah Holland, Chris De Luca vs. Phon.o, Rustie, DJ Maxximus, Mochipet & King Cannibal. Ich produkcje zaistniały na najważniejszych labelach współczesnej sceny muzycznej (Kitty-Yo, Asound, Playhouse, Ninja Tune, Bpitch, Citizen Records; Crosstown Rebels, 1965 i WMF Records, by wymieniać tylko kilka). Kolejnym z berlińskich gości będzie wschodząca gwiazda niemieckiej sceny, Shed, łączący wszystko co najlepsze w unikalnym splocie techno, dubstepu, garage i nowoczesnego r&b. Na berlińskiej scenie zaprezentuje się również Till Von Sein, którego tech-housowe narobiły niezłego zamieszania na berlińskiej scenie klubowej, a tegoroczna EP "Sundowna" jest jednym z najczęściej komentowanych 12 calowych wydawnictw.


UK Stage (sobota, 24.07.2010)

Londyn to bezdyskusyjne centrum muzycznego wszechświata. Metropolia generująca twórczy ferment na niespotykaną nigdzie indziej skalę, ciągle inspirująca kolejne pokolenia didżejów i producentów oraz muzyków różnej artystycznej maści. Miasto będące wręcz synonimem pojęcia „urban music”, w którym narodziły się drum and bass, 2step, garage, dubstep, które z kolei dały początek kolejnym mutacjom miejskiej muzyki. Ze sceny londyńskiej usłyszymy sety jednych z najbardziej uznanych didżejów i producentów brytyjskiej muzyki. Pierwszy to Zed Bias – człowiek instytucja, autor nieśmiertelnego hitu „Neighbourhood”, szef projektów Maddslinky i Phuturistix, nieustannie nagrywający muzykę niedającą się zaszufladkować w żadnej znanej kategorii, remiksujący m.in. Kosheen i The Streets. Didżejem o zbliżonym statusie, który uświetni trzecią edycję festiwalu, będzie MJ Cole, producent kojarzony przede wszystkim z UK garage i house, innowator łączący klubową dynamikę z soulowym wdziękiem. Ukoronowaniem jego stylu była debiutancka płyta „Sincere” nagrodzona Mercury Music Prize. Obaj funkcjonują na brytyjskiej scenie od ponad dekady. Kolejną generację reprezentować będzie Actress. Actress to pseudonim D. Cunnighama, szefa wytwórni Werk Discs, która w swoim portfolio ma tak nieszablonowych artystów, jak chociażby Zomby, a każda próba zamknięcia jej dorobku wydawniczego w jednym pojęciu skazana będzie na porażkę. Podobnie jest z Actress – definiowanie tego projektu w ramach jakiegokolwiek gatunku mija się z celem. To czysta energia czerpiąca wszystko co najlepsze z bass music i funku. Na brytyjskiej scenie zagości również Benji B słynący ze swojej audycji w rozgłośni BBC 1Xtra oraz Marcus Intalex z MC Fats’em, którzy zaprezentują lżejszą, bardziej soulową i muzykalną stronę drum and bassu.
Komentarze

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.