Wolfgang Voigt w parku narodowym
Wolfgang Voigt w parku narodowym Chociaż płyta "Wolfgang Voigt Presents Rückverzauberung Live In London" wciąż się nie ukazała, to Wolfgang Voigt już zapowiada nowy niezwykły projekt, który stanowić będzie dziesiątą część serii "Rückverzauberung".

Wolfgang Voigt to jedno z najbardziej rozpoznawalnych nazwisk w świecie muzyki ambient. Jego projekt Gas uznawany jest za jedno z najważniejszych dokonań na tym polu. Jak sam mówił, pragnął "przenieść atmosferę lasu do dyskotek". Każdy, kto chociaż raz słyszał którykolwiek z tych utworów przyzna, że artysta zrobił to bardzo sugestywnie.
Jako Gas wydał cztery albumy. Tytułowy ukazał się w 1996 roku, "Zauberberg" ukazał się rok później. W roku 1999 pojawił się krążek "Königsforst", a rok później, zamykający serię "Pop". Wszystkie albumy ukazały się nakładem Mille Plateaux. Warto dodać, że w 2008 roku wszystkie albumy zostały ponownie wydane, tym razem w formie zbiorczej antologii, nazwanej "Nah Und Fern". W tym samym roku ukazał się piewrszy album sygnowany nazwiskiem Wolfganga Voigta, o wymownym tytule "Gas". To właśnie ta płyta, wydana w Raster-Noton, była ostatnim elementem który wieńczył projekt Gas. Nie oznacza to jednak, że muzyk postanowił zakończyć swoją przygodę z muzyką ambient.

W 2011 roku Voigt powołał do życia nowy projekt, nazwany "Rückverzauberung". Jak sam twierdzi, jest to niejako następca wcześniejszego projektu. Pierwsza kompozycja z tej serii pojawiła się na składance "Pop Ambient 2011", a druga na epce "Du Musst Nichts Sagen". Następne lata przyniosły kolejne utwory. "Rückverzauberung 3", to limitowana edycja płyty winylowej zawierająca cztery kompozycje Voigta. Płyta wydana została w nakładzie 100 egzemplarzy, a do każdego z nich dołączony plakat autorstwa Lothara Hempela.
"Rückverzauberung 4" to album zawierający dziewięć nowy produkcji. Płyta była dostępna tylko jako dodatek do limitowanej edycji albumu "Kafkatrax", o którym pisaliśmy już na naszym portalu. Piąta część serii pojawiła się na składance "Pop Ambient 2012". Podobnie jak przy poprzedniej części serii "Pop Ambient", tak i tym razem był to tylko pojedynczy utwór. Tak samo było przy okazji siódmej i ósmej części serii "Rückverzauberung", które znalazły się kolejno na składankach "Pop Ambient 2013" i "Pop Ambient 2014".

W tej całej wyliczance zapomniałbym o szóstej części, którą stanowiła wydana dla Magazine epka, zawierająca trzy nowe utwory. W zeszły roku ukazała się dziewiąta część, którą stanowił album nagrany z okazji odbywającego się w Niemczech festiwalu poświęconemu różnym aspektom muzycznym. "Rückverzauberung 9 / Musik Für Kulturinstitutionen" to monumentalny zapis będący niejako podsumowaniem całej serii. Płyta została bardzo dobrze przyjęta zarówno przez krytyków muzycznych, jak i przez miłośników ambientowych brzmień.

25 maja ukaże się kolejna odsłona tego niezwykłego projektu. "Rückverzauberung 10 / Nationalpark" został przygotowany na specjalnie na okazję otwarcia niemieckiego parku narodowego Hunsrück-Hochwald. Wolfgang Voigt stworzył ambientową instalację dźwiękową, która w zamyśle miała przywodzić swoistą akustyczną wędrówkę wgłąb lasu. Znając wcześniejsze dokonania na tym polu, z projektu Gas, możemy być niemal pewni doskonałości efektu. Ten muzyczny scenariusz tworzony był przez ulokowanie głośników w naturalnym środowisku parku, gdzie szum wiatru mógł skrzyżować się z syntetycznym brzmieniem smyczków. Materiał muzyczny trwać będzie około godziny (najprawdopodobniej trochę ponad 62 minuty). Warto dodać, że w związku z wciąż niedoskonałymi tłoczeniami testowej wersji "Wolfgang Voigt Presents Rückverzauberung Live In London", premiera płyty została przesunięta. Obecnie planowana jest na przełom maja i czerwca.


0,0 /0
Data publikacji: 2015-03-24
Komentarze

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.