Pierwsza płyta "live" Wolfganga Voigta
Pierwsza płyta "live" Wolfganga Voigta Wolfgang Voigt działa na scenie muzycznej już od kilku dekad, jednak dopiero teraz ukaże się jego pierwsza płyta z występu na żywo. To zapis utworów z projektu Rückverzauberung, które artysta zagrał 22 marca podczas zeszłorocznej edycji St John Sessions.

Wolfgang Voigt to jedno z najbardziej rozpoznawalnych nazwisk w świecie muzyki ambient. Jego projekt Gas uznawany jest za jedno z najważniejszych dokonań na tym polu. Jak sam mówił, pragnął "przenieść atmosferę lasu do dyskotek". Każdy, kto chociaż raz słyszał którykolwiek z tych utworów przyzna, że artysta zrobił to bardzo sugestywnie.
Jako Gas wydał cztery albumy. Tytułowy ukazał się w 1996 roku, "Zauberberg" ukazał się rok później. W roku 1999 pojawił się krążek "Königsforst", a rok później, zamykający serię "Pop". Wszystkie albumy ukazały się nakładem Mille Plateaux. Warto dodać, że w 2008 roku wszystkie albumy zostały ponownie wydane, tym razem w formie zbiorczej antologii, nazwanej "Nah Und Fern". W tym samym roku ukazał się piewrszy album sygnowany nazwiskiem Wolfganga Voigta, o wymownym tytule "Gas". To właśnie ta płyta, wydana w Raster-Noton, była ostatnim elementem który wieńczył projekt Gas. Nie oznacza to jednak, że muzyk postanowił zakończyć swoją przygodę z muzyką ambient.

W 2011 roku Voigt powołał do życia nowy projekt, nazwany "Rückverzauberung". Jak sam twierdzi, jest to niejako następca wcześniejszego projektu. Pierwsza kompozycja z tej serii pojawiła się na składance "Pop Ambient 2011", a druga na epce "Du Musst Nichts Sagen". Następne lata przyniosły kolejne utwory. "Rückverzauberung 3", to limitowana edycja płyty winylowej zawierająca cztery kompozycje Voigta. Płyta wydana została w nakładzie 100 egzemplarzy, a do każdego z nich dołączony plakat autorstwa Lothara Hempela.
"Rückverzauberung 4" to album zawierający dziewięć nowy produkcji. Płyta była dostępna tylko jako dodatek do limitowanej edycji albumu "Kafkatrax", o którym pisaliśmy już na naszym portalu. Piąta część serii pojawiła się na składance "Pop Ambient 2012". Podobnie jak przy poprzedniej części serii "Pop Ambient", tak i tym razem był to tylko pojedynczy utwór. Tak samo było przy okazji siódmej i ósmej części serii "Rückverzauberung", które znalazły się kolejno na składankach "Pop Ambient 2013" i "Pop Ambient 2014".

W tej całej wyliczance zapomniałbym o szóstej części, którą stanowiła wydana dla Magazine epka, zawierająca trzy nowe utwory. W zeszły roku ukazała się dziewiąta część, którą stanowił album nagrany z okazji odbywającego się w Niemczech festiwalu poświęconemu różnym aspektom muzycznym. "Rückverzauberung 9 / Musik Für Kulturinstitutionen" to monumentalny zapis będący niejako podsumowaniem całej serii. Płyta została bardzo dobrze przyjęta zarówno przez krytyków muzycznych, jak i przez miłośników ambientowych brzmień.
Generalnie rok 2014 był bardzo dobry dla Wolfganga Voigta i jego "Rückverzauberung". 22 marca wystąpił w Church Of St John-at-Hackney w ramach "St John Sessions". Materiał zarejestrowany podczas tego występu zostanie wydany wiosną przez wytwórnię Astral Industries. Będzie to pierwsza płyta live w dyskografii Wolfganga Voigta.

Warto przy tej okazji napisać kilka słów o samym labelu. Jak dotąd w swoim katalogu ma tylko jedno wydawnictwo. To wydany w zeszłym album "Lanterns" DeepChorda. Polityką wydawnictwa są płyty, które wydawane są tylko na nośnikach winylowych, w ściśle limitowanych egzemplarzach. Wszystkie okraszone są onirycznymi i nieco surrealistycznymi grafikami autorstwa Theo Ellswortha. Warto również dodać, że w związku z wydaniem "Wolfgang Voigt Presents Rückverzauberung Live In London" w ten piątek odbędzie się występ muzyka w londyńskim Café OTO. Tak więc jeżeli ktoś mieszka w Londynie lub okolicach, to zachęcamy do odwiedzenia i podzielenia się wrażeniami z występu.

0,0 /0
Data publikacji: 2015-02-18
Komentarze

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.