Nowe krążki od Apparata i Modeselektor
Nowe krążki od Apparata i Modeselektor W tym miesiącu swoją premierę będą miały albumy twórców projektu Moderat. 23 września premiera najnowszego albumu Apparata, a tydzień później do sklepów trafi nowy materiał od formacji Modeselektor.

Wrzesień to tradycyjnie miesiąc, w którym pojawia się najwięcej nowych płyt. W tym roku bardzo interesująco zapowiada się jego końcówka. Do sklepów trafią dwa nowe albumy jednych z najciekawszych producentów muzyki elektronicznej, pochodzących z Niemiec.

Apparat, a właściwie Sascha Ring to pochodzący z Berlina producent muzyki elektronicznej. Jego styl to mieszanka IDM, ambbientu, electro, glitch oraz clicks & cuts. Wraz z Marco Haasem, znanym bardziej jako T.Raumschmiere jest współzałożycielem wytwórni Shitkatapult, w której wydał większość swoich albumów, z debiutanckim "Multifunktionsebene" na czele.
Kolejne albumy wydane w tym labelu to: pochodzący z 2003 roku "Duplex" , wydany w 2007 roku "Walls" oraz rok później "Things To Be Frickled: Parts & Remixes". Na potrzeby trasy związanej z promocją albumu "Walls" Apparat skompletował własny zespół w skład w którego wchodzili, oprócz artysty, Raz Ohara (instrumenty klawiszowe) oraz Jörg Waehner (instrumenty perkusyjne).
W 2006 roku wraz z założycielką BPitch Control, czyli Ellen Allien, wydali w tej wytwórni wspólny album zatytułowany "Orchestra of Bubbles". Nie było to jedyne wydawnictwo Saschy w tym labelu, W 2003 roku wraz z formacją Modeselektor jako Moderat wydali epkę "Auf Kosten Der Gesundheit", a w 2009 roku wspólnie wydali album, który nazwali po prostu "Moderat". Album został entuzjastycznie przyjęty zarówno przez krytyków jak i słuchaczy. To właśnie z tego albumu pochodzą single "Seamonkey" oraz uwielbiany przez słuchaczy "Rusty Nails".

23 września premierę będzie miał nowy album artysty, zatytułowany "The Devil's Walk". Album zostanie wydany nakładem Mute, a poprzedziło go wydanie dwóch utworów w formie cyfrowej przez to wydawnictwo. Są to: "Ash/Black Veil" i "Black Water". Lista wszystkich utworów jakie znajdą się na nowym albumie wygląda następująco:1. Sweet Unrest
2. Song Of Los
3. Black Water
4. Goodbye
5. Candil De La Calle
6. The Soft Voices Die
7. Escape
8. Ash/Black Veil
9. A Bang In The Void
10. Your House Is My World
11. The World Around You

Swoją prracę nad nowym albumem Sascha rozpoczął w 2010 roku podczas podróży po Meksyku. Właśnie tam wraz z Joshuą Eustis z Telefon Tel Aviv oraz z Fredo Noguerira, kreowali zarys nowej płyty. Po powrocie do Europy, Sacha oraz jego studyjny partner Patrick "Nackt" Christensen ukończyli materiał na "The Devil's Walk".

Modeselektor to zarówno formacja DJ'ska jak i duet live'actowy. Tworzy go dwóch producentów pochodzących z Berlina, czyli Gernot Bronsert i Sebastian Szary.
Duet stworzył swój styl, który stał się jego znakiem formowym. To mieszanka, IDM, techno, dancehallu, dubstepu, rave'u, hip-hopu, electro i glitch. Zadebiutowali w labelu BPitch Control, w którym wydawali do 2009 roku. Ta wytwórnia wydała ich dwa albumy: wydany w 2005 roku "Hello Mom!" oraz pochodzący z 2007 roku "Happy Birthday!". Ponadto wspólnie z Apparatem, stworzyli projekt Moderat i w 2009 roku wydali wspólnie album zatytułowany tak samo jak nazwa projektu. Album również został wydany przez BPitch Recordings, co wspomniane jest na początku artykułu.
W 2009 roku muzycy stworzyli dla Get Physical Music ósmą część serii kompilacji pod wspólnym tytułem "Body Language". Towarzyszyło temu przedsięwzięciu wydanie w tym samym labelu epki "Art & Cash".
W tym samym roku stworzyli swoją własną wytwórnię Monkeytown Records, która początkowo miała się nazywać Monkeytown Music. To właśnie tutaj zaczęto wydawać serię czarnych krążków pod wspólnym szyldem "Modeselektion". Dodatkowo stworzyli sublabel 50Weapons (Fifty Weapons), gdzie zaczęto wydawać whitelabele. To właśnie w nowym labelu zostanie wydany najnowszy album zespołu zatytułowany "Monkeytown". Lista utworów przedstawia się następująco:1. Blue Clouds
2. Pretentious Friends
3. Shipwreck
4. Evil Twin
5. German Clap
6. Berlin
7. Grillwalker
8. Green Light Go
9. Humanized
10. This
11. War Cry

W tworzeniu albumu wzięło udział wielu ciekawych artystów. W jedenastym utworze na gitarze gra Apparat, w trzecim i dziesiątym udziela się wokalista Radiohead, czyli Thom Yorke, który nie ukrywa, że jest fanem formacji. Ponadto na albumie nie mogło zabraknąć hip-hopowych elementów. W drugim utworze rapuje Busdriver, M.C. z Los Angeles, a w dziewiątym Antipop Consortium jeden z najbardziej undergroundowych składów, który w dorobku ma materiał wydany w Warp Records. Warto odnotować, że do współpracy zostali zaproszeni: Miss Platnum, która śpiewa w utworze "Berlin"; formacja PVT, która występuje w utworze "Green Light Go" oraz Otto von Schirach w utworze czwartym.

Każdy kto słuchał wspólnego albumu tych artystów, w tych albumach odnajdzie klimat ten sam klimat. "The Divil's Walk" jest spokojniejszy, momentami dość melancholijny, ale w żadnym wypadku nie nudny. "Monkeytown" z kolei to wulkan tanecznej energii. Chociaż wydane są przez różnych artystów, to nie da się uciec od porównania do albumu "Moderat". Te dwie płyty stanowią w pewnym sensie przedłużenie tamtego wydawnictwa. Już wkrótce każdy będzie mógł się o tym przekonać. Już za tydzień premiera albumu Apparata, a 30 września albumu Modeselektor.
5,0 /2
Data publikacji: 2011-09-16
Komentarze

Myślałem, że ktoś wcześniej coś o nich napisze. Skoro tak się nie stało to ja zacznę. Oby dwie płyty są wspaniałe! Aż chciałoby się aby artyści znów połączyli swe siły i wydali coś wspólnie. Mimo, że tak nie jest, to zaserwowali słuchaczom spora dawkę dobrego muzycznego materiału! Od nostalgicznych brzmień po parkietowe petardy. Polecam Wszystkim!

Dodano: 16:23 31.10.2011
Ostatnia edycja: 21:27 05.05.2012 zgłoś nadużycie