"Kafkatrax", czyli co łączy Franza Kafkę i Wolfganga Voigta?
"Kafkatrax", czyli co łączy Franza Kafkę i Wolfganga Voigta? Wolfgang Voigt powraca z nowym albumem. Tym razem inspiracją stał się audiobook Franza Kafki, niemieckojęzycznego pisarza pochodzenia żydowskiego, u którego w powieściach dominuje poczucie zagrożenia i niepewności.

Wolfgang Voigt to jeden z najciekawszych producentów muzyki elektronicznej. Jest współtwórcą Kompakt, wytwórni płytowej, firmy dystrybuującej muzykę elektroniczną innych labeli oraz kolońskiego sklepu muzycznego. Najbardziej znany jest ze swojego ambientowego projektu Gas, który w swoim założeniu miał łączyć klimat mrocznego, gęstego lasu i specyficzną atmosferę klubów. Jako Wolfgang Voigt wydał dwa albumy. Pierwszy, wydany w 2008 roku nakładem Raster-Noton nosi ten sam tytuł, co wspomniany powyżej projekt. "Gas" zawiera pięć nowych utworów w tym samym klimacie, co poprzednie utwory wydane jako Gas. Wydany jest w formie książeczki ze 128 zdjęciami zrobionymi przez artystę w latach 1995-98. Rok później nakładem Kompakt do sklepów trafił "Freiland Klaviermusik", zawierający trzynaście utworów, będący połączeniem muzyki konkretnej, nowoczesnej muzyki poważnej oraz techno. Sam album był uzupełnieniem wydanej rok wcześniej epki pod tym samym tytułem, zawierającej tylko pięć utworów. Ponadto ten sam album wydany był w limitowanej edycji jako "Freiland - Geduld" zawierający wspomniany album na CD oraz płytę winylową "Freiland Geduld Remix".

Franz Kafka przez całe życie związany był z Pragą. W swoich powieściach stworzył model sytuacji zwanej sytuacją kafkowską i określanej w języku niemieckim za pomocą przymiotnika kafkaesk, którego istotą jest konflikt zniewolonej jednostki z anonimową, nadrzędną (niejednokrotnie absolutnie dominującą) wobec niej instancją. Deformacja groteskowa, niejednoznaczne, paraboliczne obrazy połączone z onirycznym opisem rzeczywistości, oraz poczucie zagrożenia i niepewności składają się na panoramę literackiego świata Kafki. Jego najsłynniejsza powieść to "Proces" z 1925 roku. Ponadto napisał jeszcze dwie powieści: "Zamek" w 1926 roku i "Ameryka" w 1927. Jest również autorem opowiadań: "Przemiana", "Wyrok" czy "Głodomór".

16 maja tego roku do sklepów trafił winyl zatytułowany "Kafkatrax 1", zawierający dwa utwory. Na oficjalnej stronie wytworni Kompakt pojawiła się informacja, że jest to pierwszy z trzech limitowanych do 199 sztuk, czarnych krążków poprzedzających wydanie trzeciego albumu Wolfganga Voigta, który będzie nosił nazwę "Kafkatrax". Inspiracją do stworzenia tego albumu stał się audiobook Franza Kafki. Drugi krążek, czyli "Kafkatrax 2" trafił do klepów 13 czerwca. "Kafkatrax 3" w sprzedaży pojawił się 25 lipca i podobnie jak poprzednie dwa, też zawierał dwa utwory. Przy okazji premiery tego krążka podano datę wydania nowego albumu. Do sklepów miał trafić 18 października.

Jak wiadomo premiera albumu odbyła się 8 dni wcześniej i 10 października album trafił do sklepów muzycznych. Oprócz sześciu utworów, wydanych wcześniej na płytach winylowych, na płycie kompaktowej pojawiło się pięć nowych produkcji. Całość zdominowana jest przez ludzki głos. To on stanowi główny motyw wszystkich utworów na tym albumie. Voigt bawi się nim wykorzystując różne techniki cięcia i modulowania głosu. Jest to połączenie typowego dla artysty brzmienia techno oraz czegoś na kształt wokalnej polki. To co jest najciekawsze w tym albumie to stworzenie muzycznej atmosfery, która śmiało można nazwać kafkaesk. Poniżej lista utworów "Kafkatrax":

1. Kafkatrax 1.0
2. Kafkatrax 1.1*
3. Kafkatrax 1.2*
4. Kafkatrax 2.0
5. Kafkatrax 2.1**
6. Kafkatrax 2.2**
7. Kafkatrax 2.3
8. Kafkatrax 3.1***
9. Kafkatrax 3.2***
10. Kafkatrax 3.3
11. Kafkatrax 3.4

* - utwór pojawił się na "Kafkatax 1"
** - utwór pojawił się na "Kafkatax 2"
*** - utwór pojawił się na "Kafkatax 3"Wolfgang Voigt przygotował również kolekcjonerską wersję albumu, ograniczoną do 199 egzemplarzy. Oprócz opisanego powyżej krążka, na wersję kolekcjonerską składa się drugi, zatytułowany "Rückverzauberung 4". Ten krążek jest kontynuacja zapoczątkowanego w tym roku nowego ambientowego projektu Voigta, który pojawił się na składance "Pop Ambient 2011' oraz na singlu "Du Musst Nichts Sagen". Oby dwa utwory zostały wydane nakładem Kompakt. Trzecią część "Rückverzauberung" tworzą cztery utwory wydane nakładem En/Of. Jest to limitowany winyl z plakatem stworzonym przez Lothara Hempela.
Ten muzyczny projekt łączy ze sobą współczesną muzykę elektroniczną z trzystuletnim dorobkiem muzyki klasycznej. W utworach tych można usłyszeć zarówno instrumenty charakterystyczne dla Średniowiecza, jak również muzyczne formy powstałe w Baroku oraz współczesne syntezatory. Poniżej lista utworów z dodatkowej płyty:

1. Rückverzauberung 4.1
2. Rückverzauberung 4.2
3. Rückverzauberung 4.3
4. Rückverzauberung 4.4
5. Rückverzauberung 4.5
6. Rückverzauberung 4.6
7. Rückverzauberung 4.7
8. Rückverzauberung 4.8
9. Rückverzauberung 4.9

Całość limitowanej edycji została wydana w ręcznie malowanej okładce. w formacie okładek do płyt winylowych.
5,0 /3
Data publikacji: 2011-10-12
Komentarze

Płyta już zamówiona :D

Dodano: 09:14 17.10.2011 zgłoś nadużycie

Ja właśnie dziś dostałem :D

Dodano: 13:38 17.10.2011 zgłoś nadużycie

Podzielcie się swoimi wrażeniami :)

Dodano: 14:41 17.10.2011 zgłoś nadużycie

Dla mnie rewelacja! "Kafkatrax" to całkiem nowe spojrzenie na minimal techno. Podoba mi się w tej płycie to, że głos jest potraktowany niemalże jak instrument. Do tego potężny bass, sprawia, że płyta, mimo wolnego tempa utworów, jest dynamiczna!

Jeśli zaś chodzi o "Rückverzauberung 4", to jeżeli ktoś słyszał "Rückverzauberung 1" i "Rückverzauberung 2" (obydwa utwory można kupić w każdym sklepie sprzedającym pliki z muzyką) i mu się spodobały, to się nie zawiedzie na tej płycie. Płyta jest zmiksowana, ale słychać różnicę pomiędzy poszczególnymi utworami. Fajne połączenie ambientu i muzyki klasycznej. Innymi słowy ciekawy misz-masz przeszłości, teraźniejszości i w pewnym sensie również przyszłości muzycznej :)

Dodano: 15:43 17.10.2011
Ostatnia edycja: 18:33 18.02.2015 zgłoś nadużycie